ZÁHRADA V KVETINÁČI
Čoraz viac ľudí žije v domoch a bytoch, kde pre vonkajšie rastliny a záhradu ostáva voľných sotva niekoľko metrov štvorcových. Riešením môže byť pestovanie rastlín v kontajneroch a to nie len letničiek. Tento spôsob pestovania rastlín ponúka veľa výhod a rovnaké čaro, ako keď sa staráte o klasickú záhradu. V nádobách si môžete vypestovať zeleninovú, bylinkovú alebo aj okrasnú záhradku s rôznymi trvalkami alebo kríkmi.
Pred tým než si začnete nakupovať črepníky, treba zvážiť aké rastliny chcete alebo môžete pestovať na Vašej terase alebo balkóne. To aké rastliny budú pre Vás vhodné zistíte podľa pomerov, ktoré ponúka priestor na pestovanie. Svetelné pomery sú asi najdôležitejším faktorom pri voľbe rastlín. Pokiaľ máte terasu či balkón orientovanú na sever, ťažko si na nej vypesujete rastliny, ktoré k zdravému rastu potrebujú veľa slnka a tiež naopak. Aj veľkosť priestoru je veľmi smerodajný. Na malej ploche nie je účelné pestovať veľké rastliny v obrovských kontajneroch.
Na pestovanie v nádobách sú vhodné menšie kultivary a kompatne rastúce druhy. Samozrejmosťou je primeraná starostlivosť. Zavlažovanie a živiny im treba pravidelne zabezpečovať. V tomto prípade častejšie, ako pri voľne vysadených rastlinách. Pre zdravý vzhľad rastlín je tiež potrebné pravidelné odstraňovanie odkvitnutých kvetov a odumretých listov.
Trváce výsadby so stálozelenými drevinami alebo trvalkami ponúkajú veľa výhod. Vo vegetačných nádobách sa niektorým rastlinám darí lepšie ako v záhrade. Do kontajneru im naložíte presne taký substrát, aký rastliny budú potrebovať a v akej sa budú cítiť a prosperovať najlepšie. Kyslomilné rastliny potrebujú súbstrát s nižším ph 4,5 - 4,9. Iné rastliny zase potrebujú substrát s vyšším ph 5, - 6,0. Prihnojovaním sa živiny dostanú ku koreňom rýchlejšie a efektívnejšie ako pi voľne vysadených rastlinách, kde je väčší rozptyl živín. Preto niekoré rastliny v konajneroch prosperujú lepšie ako voľne vysadené. A samozrejme nemusíte každý rok vysádzať nové rastliny. Čo je asi aj najväčšou výhodou.
Nevýhodou je, že rastliny hlavne vždyzelené dreviny potrebujú počas zimného obdobia viac starostlivosti. Pokiaľ chceme tieto rastliny prezimovať vonku, budeme potrebovať mrazuvzdorný kvetináč a treba im zabezpečiť zimnú ochranu. Rastliny aj kvetináč obalíme najčastejšie jutovinou. Počas dní, keď nemŕzne nesmieme zabudnúť na miernu zálievku. Spaľujúce zimné slnko a suché mrazy škodia rastlinám v kontajneroch asi najviac. Chránime ich obaľovaním. Rastlinám v kvetináčoch môžeme pomôcť prezimovať vonku aj presunutím na záveterné miesto pri stene domu.
V jednej nádobe je možné kombinovať aj niekoľko rôznych druhov rastlín. Každá z nich však musí mať rovnaké nároky na pôdu, vodu a svetlo. Veľmi pekne ukáže ak si zvolíme v rámci jednej nádoby rastliny rôznych tvarov. Neodporúča sa však sadiť dokopy rýchlorastúce a pomalyrastúce rastliny.
Veľmi moderný koncept viete vytvoriť kombináciou vyšších tvarovaných kríkov (napríklad s guľovitou korunkou) s nižšími trsovito rastúcimi kríkmi, trvalkami alebo okrasnými trávami. Špirálovito tvarované ihličnany zase vyniknú pri vstupoch a vchodových dverách. Vo vyšších kvetináčoch zase krásne kontrastujú nižšie guľovito rastúce kultivary tují alebo aj hebe.
Ako rastliny, vhodné na pestovanie v nádobách, sa osvedčili aj bylinky. V terakotových mrazuvzdorných kvetináčoch sa krásne vynímajú levandule, rozmarín, santolína alebo šalvie. Výhodou je, že niktoré bylinky odpudzujú hmyz a dajú sa využiť aj v kuchyni a liečiteľstve.
Na tienistých terasách sa dajú pestovať trvalky ako heuchery, funkie (Hosta), brunery alebo bradníky ( ophiopogon). Ich listy ponúkajú širokú paletu pestrých farieb. Krásne sa dajú navzájom kombinovať.
Zaujímavo vedia doplniť okrasné trávy, rododendróny alebo azálie či hortenzie (Hydrangea). Aukuba je tiež prekrásna rastlina vhodná aj na pestovanie v kvetináči na polotieni alebo tieni.
Aj popínavé rastliny môžete pesovať v nádobe. Krásne ukáže napríklad plamienok (Clematis) alebo zemolez (Lonicera) na stojanoch a podperách. V kombinácii s vyššími kríkmi zase vynikne ovýsajúci brečtan.
Ak ste nadšencom klasických trvaliek a nemáte priestor na záhon, nezúfajte. Veľa trvaliek, koré sme bežne videli v záhonoch našich starých mám, môžete bez obáv pestovať aj vo vegetačných nádobách.
Na teplých slnečných terasách sa dajú krásne pestovať u nás exotické druhy rastlín. Nevýhodou je, že na zimu ich musíte preniesť do interiéru, kde ich musíte prezimovať. Oleandre, olivovníky, citrusy, granátovník alebo aj palmy vnesú na Vašu terasu atmosféru prímorských krajín a oživia vaše spomienky na letnú dovolenku.
Ak by sme si na záver chceli zhrnúť, ktoré rastliny sú vhodné na celoročné pesovanie v črepníku vonku, môžeme povedať, že sú to všetky rastliny, ktoré sa v našich zemepisných šírkach môžu vysádzať a sú odolné proti zime. Patria sem okrasné listnaté kríky (červienka, vavrínovec, krušpán, osmanthus, eleagnus, javory, myrta krepová, dráč, budleja, dulovec, ilex, nandina, rododendrón a iné.) a ihličnany (trpasličie borievky, borovice, cyprušteky a tuje). Aj odolné druhy okrasných tráv (kostrava alebo ostrica), bylinky a trvalky (funkia, heuchera, brunera, echinacea, astra, ľaliovka, kokarda, armeria, rozchodníky) môžu zimovať vonku. V kontajneroch sú citlivejšie na zimné obdobie než v záhone, najmä mladé rastlinky.
Tak ako pri klasickom záhone, aj pri celoročnom pestovaní v črepníkoch treba rátať s tým, že po 2-3 rokoch bude nutné rozrastené trsy rastlín rozdeliť a omladiť ju tak. Tie sa Vám potom odvďačia dlhým a bohatým kvitnutím a bujným rastom. Pri kríkoch začnite s menším črepníkom. Ako bude rastlina rásť, tak si bude vyžadovať stále väčší kontajner. Mladšie rastliny majú vždy intezívnejši rast ako tie staršie. Zo začiatku bude treba častejšie meniť kontajner. Neskôr bude stačiť vymeniť alebo doplniť už len zeminu. Pestovanie rastlín vo vonkajších kvetináčoch Vám určite prinesie veľa radosti a krásne ozdobí vaše balkóny, terasy aj záhradky. Smelo sa pustite do toho.
Zdroj obrázkov:
provenwinners.com, pinterest.com, gardeningknowhow.com, balconygardenweb.com, deborahsilver.com, coniferlover.wordpress.com, theimpatientgardener.com, finegardening.com, ejardinetdesigns.com, media.gardenmaking.com, thebressinghamgardens.com, gardenerspath.com, whiteflowerfarm.com, marianstclair.files.wordpress.com, panamseed.com, hilverdaflorist.com, gapphotos.com, allplant.se, hearthandvine.com, bahrain.desertcart.com, gardeningexpress.co.uk, wayfair.com, gardendesign.com, inlandvalleygardenplanner.org, virginiaduran.files.wordpress.com
Späť na zoznam článkov