PESTOVANIE STÁLERODIACICH JAHÔD V KVETINÁČI

Pridané: 31.08.2022
|
Prečítate za 4 min.
|
BV

O tom, že jahody sú skutočne chutné niet pochýb. Navyše sú veľmi zdravé obsahujú vitamíny C, B a zdraviu prospešné železo, draslík, horčík aj vápnik. Tak ako iné ovocie a bobuľoviny aj jahody by mali byť súčasťou nášho jedálnička. Aspoň počas sezóny, ale tá sezóna nemusí byť len 1 mesiac. Jahody zo supermarketov sa nedajú ani porovnať s tými, ktoré si vypestujete doma. Dozreté, sladké šťavnaté jahody zo záhrady alebo balkóna a hlavne žiadne postreky a chémia.



Prečo práve stálerodiace jahody

Naše deti sa z balených jahôd vždy vyhádzali. A tiež je pravidlom, že  sme mali chuť na jahody práve, keď už bolo po jarnej sezóne. Často sa stalo, že ovocnej torte na konci leta chýbalo k dokonalosti len zopár kusov červených šťavnatých jahôd. Teraz už naše deti konzumujú zdravé jahody od jari do jesene! 

Stálerodiace alebo tzv. remontantné jahody majú plno výhod. Najväčšou výhodou takýchto odrôd je schopnosť kvitnúť a plodiť od júna do konca vegetácie. Zber spravidla ukončujú až prvé mrazy. Podľa intenzity zberu a hnojenia závisí produkcia plodov. Podľa našich skúseností sa na jar urodilo viac jahôd ako na jeseň. Ale celková produkcia bola značná.



Staleplodiace jahody v kvenaci



Prečo ich pestovať na balkóne

Najväčšou výhodou pestovania jahôd na balkóne je, že nepotrebujete mať veľkú záhradu, resp. vôbec nepotrebujete vlastniť záhradu, aby ste si mohli vypestovať vlastné jahody. Ďalšou výhodou je, že plody zostanú vždy čisté, lebo voľne visia z kvetináča. Po daždi rýchlo vyschnú, takže nehnijú v dôsledku infekcie botrytídou a nie sú poškodzované slimákmi. Pridávané hnojivo je plne využité rastlinou a nedochádza k zbytočnému úniku do okolia ako pri pestovaní v záhone. Navyše ak ich pestujete na balkóne alebo terase, krásne doplnia atmosféru vonkajších priestorov.



Jahody ako ozdoba balkona



Farba kvetu

Jahody sú neskutočne krásne počas kvitnutia. Dokonca si môžete už vybrať z rôznych farieb kvetov. U nás nájdete jahody s klasickým bielym kvetom (Fragaria ´Loran White´), s ružovým kvetom (Fragaria ´Pink Marathon´)  alebo s červeným kvetom (Fragaria ´Ruby Ann´ a Fragaria ´Summer Breeze Rose´).



Farba jahodoveho kvetu



Listy

Charakteristická farba jahodového listu je najskôr svetlozelená neskôr tmavozelená, na rube hodvábne chlpatá a na okraji so zúbkovaním. Listy žijú v priemere 50-60 dní a potom postupne odumierajú, začínajúc od najnižších a tiež najstarších listov. Odporúča sa ich pravidelné odstraňovanie. Dobrá rada – pri polievaní dbajte na to, aby ste rastliny polievali len ku koreňom. Listy, kvety a plody by mali ostať suché.


Výber kvetináča

Pre pestovanie stálerodiacich jahôd v kvetináči sú najlepšou voľbou samozavlažovacie kvetináče. Ale ak sú takéto nádoby pre Vás cenovo nedostupné nevešajte hlavu. Jahody porastú aj v klalsických kvetináčoch. Pamätajte si, že čím je kvetináč menší, tým budete musieť častejšie polievať a zásobovať živinami. Bez ohľadu na to, akú nádobu si vyberiete, uistite sa, že má drenážne otvory, aby ste zabránili podmáčaniu. Najlepšie podmienky pre pestovanie rastlín však ponúkajú keramické kvetináče. Neprehrievajú sa v nich korene, ako pri plastových.



Jahody v kvetinaci



Vhodné podmienky

Jahody až na tie lesné všeobecne obľubujú slnečné stanovisko. Svetlo aspoň 8-12 hod denne. Nesmiete zabudnúť na pravidelný prísun vody. Je to rastlina náročná na živiny, preto jej každú jar treba dopriať výdatné hnojivo a potom aj počas sezóny treba pravidelne prihnojovať. V takýchto podmienkach sa dočkáte bohatej úrody aj v kvetináči.


Sadenie

Vysádzať môžete v dvoch obdobiach na jar v mesiacoch apríl-máj alebo na jeseň, najlepšie koncom augusta až v septembri. Ak je teplé počasie sadiť ich môžete ešte do októbra. Rastliny zasaďte do črepníkov husto vedľa seba (cca.15-20 cm) a zasypte zeminou. Sadiť môžete do  presádzacej zmesi s vysokým podielom organickej hmoty, napríklad kokosového vlákna, do ktorého je zamiešaný 15%-ný podiel piesku a ílu. Alebo môžete použiť rašelinový substrát so stredne hrubou štruktúrou, s 15%-ným podielom hrubého piesku a ílu. Ph substrátu má byť mierne kyslá vždy v rozmedzí od 5-5,5. Môžete ich občasne prihnojiť, ale zásadne nie v čase dozrievania plodov.



Sadenie jahod v kvetinaci



Zber plodov

Zbierajte iba úplne zrelé jahody, ktoré sú zo všetkých strán červené. Oberané jahody neskôr nedozrievajú (ako napríklad paradajky), takže ak ich natrháte skôr, už nedozrejú. Zostanú polozeleé a menej sladké. Plody zbierajte spolu so stopkou. A dávajte pozor, aby ste ich nerozpučili.



Zber plodov


 

Plody jahody


 

Prezimovanie

Pred pretrvávajúcimi mrazmi črepník premiestnite na chránené miesto. Stačí napríklad aj do rohu niekde na terase. Naše jahody v kvetináči sme podložili doskou a mierne prykryli jutovinou. Na zakrytie môžete využiť opadané lístie, slamu alebo borovicovú kôru. Dôležité je občasné zalievanie, pretože im v zime nehrozí len zamrznutie, ale i vyschnutie.


Udržateľnosť

Jahody v kvetináči majú životnosť 2-3 vegetačné sezóny. Treba ale rátať s tým, že na tretí rok už celková úrodnosť klesá. Pre zabezpečenie ďalšej generácie využite poplazy s dcérskymi rastlinami, ktoré sa vytvárajú zároveň so súkvetiami. Na povrch ďalšeho kvetináča naplneného pestovateľským substrátom tieto poplazy rozmiestnite tak, aby sa dcérske rastliny spodnou časťou dotýkali povrchu substrátu. Za tri týždne sú dcérske rastliny úplne zakorenené, potom môžete odstrihnúť poplazy od materskej rastliny.



Mnozenie jahod


 

Mnozenie jahod



Choroby a škodcovia

Pri väčšine chorôb, ktoré sa prejavujú na listoch,kvetoch alebo aj plodoch (škvrnitosť listov, hubové ochorenia, ...) postačí odstránenie napadnutých častí. Najzávažnejšie je, keď sú napadnuté korene. Listy vädnú a cela rastlina odumiera. V tom prípade treba zdravé rastliny presadiť do novej pôdy a napadnutú rastlinu likvidovať aj s pôdou. Pri pestovaní v kvetináčoch je aj menšia pravdepodobnosť, že vám jahody napadnú slimáky alebo rôzny hmyz. Sladká šťava môže prilákať mravce. Proti nim môžete použiť postrek zo výluhu žihľavy alebo nasypať usadeninu z kávy do kvetináčov.



jahody stalerodiace



Pestovania jahôd v kvetináči sa netreba báť. Jahody vôbec nie sú náročné. Najviac sa Vám rastliny odvďačia, ak ich budete pestovať a starať sa o ne s láskou.


 




Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

Kontakt

www.eFlora.sk

Vinohradnícka 1251/26 

Nesvady 946 51

Slovakia

Copyright 2020 - 2024 © eFlora.sk